TopModels / SuperModelsHebanowa Marilyn Monroe – legenda lat ‘90
Naomi Campbell jest uważana za jedną z pięciu najbardziej znanych i najpiękniejszych supermodelek świata. Odkryła ją w parku „Covent Garden” w Londynie amerykańska agentka Elite Models, Beth Boldt. Naomi miała wówczas 15 lat. Jest pierwszą „czarną” modelką, której zdjęcia ukazały się na okładkach magazynów „Time” oraz francuskiego i brytyjskiego „Vogue”.
Jej specyficzny, absolutnie rewelacyjny styl poruszania się na wybiegu (jak SWAN / ŁABĘDŹ) przyczynił się do tego, że wszyscy najwięksi projektanci mody zapraszali ją do współpracy przy swoich pokazach. Dzisiaj Naomi ma ponad 30 lat i wiele, na prawdę przeogromnych osiągnięć na swym koncie. Jest tak unikalną i uniwersalną postacią, że nie widać ani granic, ani końca jej kariery – co zapewne raduje nie tylko autora tej krótkiej opowieści.Był 22 maja 1970 roku. O tej porze roku w Londynie zawsze jest ciepło, zielono i pachnie wiosną. Na porodówce szpitala „Lying In” w dzielnicy Lamberth niedaleko dworca „Waterloo” dało się tego dnia co i rusz słyszeć krzyk rodzących matek na przemian z pierwszym, także krzykliwym, ale jakże innym płaczem noworodków. Ból i szczęście wypełniały zakątki sal porodowych. Jedną z rodzących kobiet była niezwykłej urody, piękna jak marzenie tancerka z Jamaiki, 19 – letnia Valerie Joanne Campbell Morris.


Rodziła swą córeczkę w bólach i samotności przez 3 dni(!) jako, że ojciec dziecka nie stanął na poziomie zdarzeń i wykonał haniebny „unik” ignorując Valerie i jej ciążę. Nie trzeba być szczególnie obeznanym z życiem aby się domyśleć, iż „czarnej” emigrantce z Jamaiki samotnie wychowującej dziecko na pewno nie było łatwo w tamtych czasach w Londynie.

Valerie , pomimo przeszkód i codziennych trudów,okazała się wspaniałą i troskliwą matką. Robiła co mogła aby jej córeczka chodzila do dobrej szkoły i aby od najmłodszych lat uczyła się tańca. Przygotowywała ją do przyszłej pracy w rozrywce, jednej z nielicznych dziedzin, w której „czarni” odnoszą niekwestionowane sukcesy, ku radości wszystkich chyba ludzi. Malutka Naomi, Elaine uczęszczała zatem na zajęcia w renomowanej szkole baletowej „Italia Conti” i każdego dnia zagłębiała się w tajniki klasycznego tańca.


W 1985 roku zaczęła się jej fascynująca kariera modelki. Bardzo szybko trafiła na renomowane wybiegi jak też okładki liczących się pism mody. Blasku jej sławie dodały też niewątpliwie głośne i burzliwe związki ze sławnymi mężczyznami. Kiedy miała 18 lat poznała w Las Vegas bokserskiego mistrza świata Mikea Tysona. Oczarowany piękną Naomi Tyson porzucił swą przyjaciółkę Trendy Archie i oddał się we władanie Naomi na kilka miesięcy.

Po tym okresie czasu Naomi rozstała się z Mikem dla aktora Roberta De Niro, który porzucił dla niej swą przyjaciółkę (również czarnoskórą piękność) Tonkie Smith. „Ofiarami” Naomi stali się potem także: John Kennedy jr (syn prezydenta USA), Prince (gwiazda muzyki), Quincy Jones (muzyk, producent, wydawca, milioner) Eddie Murphy (komik, aktor), Eric Clapton (gitarzysta rockowy), Donald Trump (milioner), Sylverster Stallone (aktor), Flavio Briatore (milioner, szef zespołu samochodowej Formuły 1 – Benetton).


Naomi ma na prawym ramieniu wytatuowane imię Flavia. Napisałem „ofiarami” jako, że nic poważnego z tych związków nie wyniknęło co dowodzić może dwóch rzeczy, a mianowicie że: albo Naomi ma paskudny charakter i usposobienie o czym głośno mówią ci, którzy ją znają, albo dokonuje jakowejś pokrętnej zemsty na mężczyznach za krzywdy jakie ci wyrządzili jej i jej matce. Jakby na to nie patrzeć ostatnią i największą ofiarą tej rozgrywki może zostać sama Naomi. Pewnie jeszcze nie myśli zbyt poważnie o jesieni swego życia ponieważ ciągle odnosi oszałamiające sukcesy.
Pomijając jej spacery po światowych wybiegach i obecność jej fotografii w tysiącach pism na całym globie, piękna Naomi pojawiła się też w filmach i muzyce. Dotychaczas można ją było obejrzeć na ekranie w: „Quest for Fire” , „Cool As Ice” , „Girl Six”, „Miami Rhapsody”, „Invasion of Privacy”, „Prêt-à-Porter”, oraz serialach telewizyjnych: „Undercover” i „Fresh Prince of Bel Air” , a także w videoclipach: Georgea Michaela, Michaela Jacksona i Arethy Franklin. W 1993 roku ukazała się nieautoryzowana biografia modelki „Naomi”, napisana przez Lesley Ann Jones.


Książka zatytułowana „Swan” firmowana przez Naomi, jednak że tak na prawdę napisana przez Caroline Upcher, ukazała się również w 1994 roku. Pod koniec lat ’90 popyt na SuperModelki, a zatem także a może przede wszystkim na Naomi Campbell zmalał. Były zbyt kosztowne i nie wielu (zważywszy kryzys w świecie mody) mogło je zatrudniać. One same natomiast nie chciały, a może nie mogły zrezygnować ze swoich wysokich stawek za pracę. Odeszły zatem jakby na ubocze. Pokazują się od czasu do czasu tu i ówdzie, ale dalekie to jest od czasów ich świetności czyli głównie pierwszej połowy lat ’90.

Naomi nagrała też w 1995 roku płytę "Baby Woman" - płytę całkiem udaną charakteryzującą się jej (Naomi) specyficznie brzmiącym, ciekawym i unikalnym głosem / wokalem. Oto video z tej płyty:

NAOMI CAMBELL
- personal statistics -

wymiary: 86-59-86
wzrost: 177
kolor włosów: ciemny brąz / tzw. kasztanowe
kolor oczu: piwne
rozmiar konfekcji: 8
wielkość stopy: 9
data urodzenia: 5/22/70
miejsce urodzenia: London


agencje reprezentujące:

Elite – Paryż
Women – New York
Elite Premier - Londyn


- piękność prawie absolutna -

Laetitia jest modelką młodszego pokolenia, której dokonania korespondują w bardzo wyraźny sposób z osiągnięciami najbardziej znanych SuperModelek. Widać ją na setkach okładek w przeróżnych pismach, w reklamach, na billbordach i w pokazach najznamienitszych kreatorów mody. Jest jedną z nielicznych (czynnych dzisiaj zawodowo) najprawdziwszych SuperModelek. Urodziła się 11 maja 1978 roku w Pont Audemer we Francji jako kolejne dziecko Dominika i Line Casta.

W dzieciństwie była wielką marzycielką, jednak że o zawodzie i karierze modelki nigdy nie marzyła. W 1994 roku, w wieku 15 lat odkrył ją na Korsyce fotograf i Scout znanej paryskiej agencji „Madison Models”. Kiedy szefowie agencji zobaczyli te zdjęcia, zauważyli natychmiast coś szczególnego, a mianowicie to, że Laetitia wspaniale na tych fotkach wygląda, pomimo braku makijażu czy zmyślnych strojów. Coś takiego to ogromny potencjał dziewczyny pozwalający planować największą nawet karierę.
Nic zatem dziwnego, że bardzo szybko ekipa „Madison Models” pojechała na Korsykę by uprosić i wynegocjować z rodzicami zgodę na to aby Laetitia została modelką. Największy opór stawiał jej ojciec, który najzwyczajniej w świecie bał się o los swej ukochanej córci, nie chcąc jej zbyt wcześnie wypuszczać spod swych opiekuńczych skrzydeł. W końcu zgodził się na pierwszy wyjazd Laetitii do Paryża. Młodziutkiej modelce przydzielono specjalną pracowniczkę z agencji, która dzień i noc miała pilnować dopiero co „zdobytego” skarbu. Ze swymi pierwszymi zawodowymi fotografiami w zwykłych jeansach i T – shircie poszła do redakcji pisma Elle.

Dyrektorka miesięcznika dawno nikim się tak nie zachwycała. Wkrótce zdjęcie młodziutkiej Laetitii ukazało się na okładce Elle, a agencja „Madison Models” podpisała z jej rodzicami lukratywny kontrakt. Potem pokazała się na wybiegu pokazu Jean Paul Gaultiera. Kolejnym dużym krokiem w karierze modelki było spotkanie Paula Marciano, prezesa i dyrektora artystycznego firmy „GUESS?” - produkującej głównie odzież jeansową. Pan Marciano przyczynił się swego czasu w istotny sposób do rozwoju kariery Claudii Schiffer. Fachowiec tej klasy natychmiast zauważył unikalność w urodzie / wyglądzie Laetitii i zaproponował udział w dużej kampanii reklamowej produktów swej firmy.
Pierwszą sesję zdjęciową z udziałem Laetitii dla „Guess?” wykonał w październiku 1994 roku na Jamajce Neil Kirk. Efekty tej kampanii okazały się sukcesem dla wszystkich zaangażowanych w niej stron. W 1996 Laetitia otrzymała kolejną znakomitą propozycję, tym razem z firmy produkującej markową bieliznę dla kobiet „Victoria’s Secret”. Jej zdjęcia (jako jednej z czterech firmowych modelek) uświetniały kolejne katalogi firmy oraz wszystkie znaczące pokazy. W 1997 roku nadeszła kolejna intratna propozycja współpracy, tym razem z pismem „Sports Illustrated” - przy realizacji wydania ze strojami kąpielowymi. Zdjęcia i współpraca ta tak bardzo spodobały się dyrekcji pisma, że kontrakt przedłużono na kolejne trzy lata. W roku 1998 znakomite, amerykańskie pismo Rolling Stone uhonorowało Laetitię tytułem „najgorętszej modelki roku” i zamieściło jej niezwykle seksowne foto nago na okładce.

Laetitia Casta pojawiła się następnie na okładkach znaczących dla świata mody magazynów: Glamour, Vogue, Cosmopolitan oraz kolejnych okładkach Elle. Rok 1998 był rokiem bardzo wytężonej pracy dla modelki. Oprócz realizacji kontraktów z „Guess?” i „Victoria’s Secret” musiała uporać się z nowymi obowiązkami płynącymi z umowy podpisanej z kosmetycznym gigantem, firmą L’Oreal. W L’Oreal Laetitia obok Kate Moss i Jennifer Aniston była tzw. spokesperson czyli modelką wypowiadającą się na temat produktów firmy przy różnych okazjach.
Największy jednak krok w karierze Laetitii nastąpił w wyniku biskiej współpracy z Yves St. Laurentem. Projektant od 1998 roku traktował ją jako swoje tzw. natchnienie do twórczej i kreatywnej pracy. Wiele strojów, które piękna Laetitia na siebie zakładała przy okazji przeróżnych publicznych wystąpień to były osobiście i tylko dla niej zaprojektowane kreacje mistrza St. Laurenta. W 1999 roku Laetitia pokazała się w niezwykle sławnym kalendarzu firmy „Pirelli” produkującej różne gumowe wyroby, ale przede wszystkim markowe opony samochodowe.

Jakby kariery w modelingu było mało, w tym że samym 1999 roku Laetitia spróbowała swych sił w przemyśle filmowym. Obok Gerarda Depardieu zagrała rolę w filmie „Asterix i Obelix” reżyserowanym przez zdobywcę Oscara Roberto Benigniego. Później zagrała także w składającym się z trzech części filmie dla francuskiej telewizji „The Blue Bicycle”. Wystąpiła także w kontrowesyjnym videoclipie Chrisa Isaaca „Baby Did a Bad, Bad Thing” reżyserowanym przez znakomitego fotografa Herba Rittsa, który reżyserował także videoclipy Janet Jackson.
Również w 1999 roku ukazała się książka – ilustrowana biografia Laetitii Casta. W roku 2000 Laetitię spotkał ogromny zaszczyt wynikający z umieszczenia jej podobizny na francuskich monetach i znaczkach. Ta podobizna ma przedstawiać jeden z syboli Republiki Francuskiej – Marianne. Wcześniej w tej samej roli wystąpiły filmowe gwiazdy: Brigitte Bardot i Catherine Deneuve oraz Super Modelkas Ines De La Fressange. Nic w tym dziwnego jako, że uroda Laetitii jest porażająca. Vivienne Westwood, znakomita projektantka mody z Londynu powiedziała kiedyś o Laettiti te słowa: „jak powszechnie wiadomo jestem osobą nie wierzącą w Boga, ale kiedy ujrzałam Laetitię musiałam zmienić zdanie”.


LAETITIA CASTA
- personal statistics -

wymiary: 90 - 60 - 90
wzrost: 173 cm
kolor włosów: ciemny bląd / długie
kolor oczu: jasno niebieskie
uwaga(!): ma brązowy pas w judo


Yahu Pawul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz